Antidepressiva hjälper mot ångest 

Dagens Nyheter skriver den 9 februari 2025: En ny stor studie slår fast att antidepressiva läkemedel hjälper mot ångest. Men stigma och missuppfattningar gör att patienter går miste om behandlingen.

Ur artikeln:

Men det finns tyvärr missuppfattningar och stigmatisering kring antidepressiva läkemedel, och det kan få både patienter och läkare att tveka inför behandlingen. Under 2021 fick 4 000 patienter, tvärt emot riktlinjerna, i stället behandling med de äldre och potentiellt beroendeframkallande lugnande läkemedlen bensodiazepiner, enligt en rapport från Socialstyrelsen.

Nyligen publicerades en studie som förhoppningsvis leder till en förändring. Den kommer från den ansedda organisationen Cochrane, som utvärderar forskning. Deras forskare har gjort en genomgång av det aktuella forskningsläget kring antidepressiva läkemedel vid ångestsyndrom. Forskarna analyserade 37 studier med sammanlagt över 12 000 deltagare, som har generellt ångestsyndrom men inga andra diagnoser.

Studierna som ingår har jämfört antidepressiva läkemedel med placebo, det vill säga verkningslösa piller. Forskarna kommer fram till att antidepressiva medel påtagligt minskar besvären, och de är effektivare än placebo.